Millist ketast valida?

Ei tea, millist ketast valida? Aitame!

Jagame vastuseid, mis on tekkinud ketaste valikul. Kui vastust ei leidnud, siis kirjuta meile info@konekindlus.ee!

Milline komplekt oleks mõistlik osta lapsele, kellel on üleüldine hilinenud kõneareng?  Soovitaksime üldarendavat ja kõnehingamise ketast. Kui juba mõned häälikud olemas, siis sealt edasi K ja S ketas

Laps, kellel on adenoidid olnud ja on harjunud suuhingamist tegema, kas neile on harjutusi. Laps 5-aastane. Kas kõnehingamise ketas sobib talle? Sobib kõnehingamise ketas väga hästi, sest seal harjutabki laps eristama ja tunnetama suu- ja ninahingamist.

Kellele sobib üldarendav oraalmotoorika ketas? Ketas on mõeldud kõigile, kel logopeedilised probleemid. Need ongi sellised esmased üldarendavad harjutused artikulatsiooniaparaadile, mis sobivad praktiliselt kõikide kõneprobleemide puhul ja igas vanuses. Neid harjutusi teeb logopeed alguses iga oma kliendi või patsiendiga, et näha, kas ta saab nende harjutustega hakkama, kuidas liiguvad suu, keel, huuled. Ja kui nende harjutustega saab hakkama, siis minnakse edasi sõltuvalt juba diagnoosist ja vajadusest. Sama ka kõnehingamise kettaga. Need on samuti elementaarsed harjutused, mida iga laps ja täiskasvanu peaks suutma teha või peaks ära õppima, ilma neid harjutusi oskamata ei saa minna edasi. Seega on need kaks ketast universaalsed harjutused alguseks.

Kas 3a oleks R hääliku harjutamiseks Teie komplekt sobilik või peaks/võiks ootama kuni ta on 4a? R-häälikuga ei ole kiiret juhul, kui teised häälikud on olemas ja muid kõneprobleeme ei ole. 3-aastane ei pea veel R-i hääldama. Samas aitab kõnevurri R-ketas R-hääliku kujunemisele kaasa ja arendab lapse oraalmotoorikat ning pakub mängulist tegevust koos vanemaga, mis toetab lapse arengut ka üldiselt.

Laps, kes beebina on tihti haige olnud ja läbi suu hinganud, tema keel on nüüd pehme ja kõne on pehme, mis tõttu ei pruugi kõik aru saada. Laps 6-aastane. Logopeed on kontrollinud 1x aastas ja ütles, et palju parem on kui varem, aga lapsevanem tunneb muret. Kas oraalmotoorika ketas aitaks läbi keele lihaste treenimise kõne selgemaks saada? Sobib kindlasti oraalmotoorikat arendav ketas ja lisaks ka kõnehingamise ketas, sest üldarendavale juurde on kohe hea kõnehingamise harjutusi teha.  

Millised kettad sobivad PCI (laste tserepraal paralüüs) diagnoosiga lastele? Kindlasti tasub proovida üldarendava oraalmotoorika ketast. Kui päris kõiki harjutusi ei õnnestu teha, siis usume, et mõned on jõukohased. Ka kõnehingamise lihtsamaid harjutusi tasub proovida. Selle diagnoosiga on artikulatsiooniaparaati kindlasti vaja arendada, samuti on vajalikud hingamis- ja puhumisharjutused. Seega soovitame esialgu neid kahte ketast. Sealt vaadata, mis harjutusi õnnestub kaasa teha. Kõik kohe ei õnnestu, see on normaalne, aga iga pingutus tasub ära.